Reklama

Designed by:

ŚWIĘTY MIKOŁAJ BISKUP - FIGURKA Z PAPIERU

Święty Mikołaj to ulubiony święty dorosłych jak i dzieci, bo chyba każdy cieszy się na myśl o podarkach, jakie w jego imieniu dostaje 6 grudnia. Ciekawe, że mimo iż tak popularny, jest jednocześnie tak mało znany. W świadomości społecznej funkcjonuje jako miły, grubaśny staruszek z siwą brodą, czerwoną pomponiastą czapką i takimż kubraczkiem. Temu, miłemu skądinąd, krasnalowi tak daleko do świętego Mikołaja biskupa, jak kaloszkom w kolorowe kwiatki do lakierowanych bucików na obcasie ;-)

Zanim więc zabierzesz się do drukowania, wycinania i klejenia figurki świętego Mikołaja, zachęcam gorąco: poczytaj i posłuchaj jak to naprawdę było z tym świętym Mikołajem...


Pieśń o Świętym Mikołaju Biskupie.

1. Krzyknijmy wszyscy, zgodnemi głosami, Winszując sobie wzajem z niebiosami: Że się narodził miłością przejęty. Mikołaj święty.

2. Ledwie żyć bowiem w pieluszkach poczyna, Aż zaraz Bogu post ostry zaczyna, Zachowując go aż do ostatniego, Skonania swego.

3. W młodości swojej, marnościami świata Mężnie pogardza, i wszystkie swe lata Trawi w naukach, Anielskiej czystości, I pobożności.

4. Zmarłych rodziców dobra pozostałe, Daje ubogim i na Boską chwałę: A pielgrzymując w świętej Palestynie, Cudami słynie.

5. W okręt napowrót z żeglarzami wsiada, Przyszłą nawałność morską przepowiada: Lecz za modlitwą jego straszne wały, Wkrótce ustały.

6. Panieństwo córek, gdy rodzic ubogi Myśli zaprzedać, posag w złocie drogi Okienkiem wrzuca, czystość zachowuje, Złą myśl tamuje.

7. Kapłanem będąc gdy od ludzi stroni, Bóg mu swym głosem wielce tego broni, Iść rozkazuje do Miry Lickiego Miasta głównego.

8. Tam nieznajomy, po śmierci przeszłego Biskupa, zgodnie z zrządzenia Boskiego, Od zgromadzenia Biskupów obrany, Konsekrowany.

9. Doskonale się w cnotach rozkrzewiwszy, Światem i sobą zupełnie wzgardziwszy, Niezliczonemi cudami uczczony, Został wsławiony.

10. Trzech osądzonych na gardło niesłusznie Mieszkańców Miry, od stracenia dusznie Uwalnia, znowu sądzić rozkazuje, Złość pokazuje.

11. Kupca gdzieindziej z zbożem jadącego, Pieniądz mu dawszy, do miasta swojego Dziwnie obraca, cieszy utrapionych, Głodem zmorzonych.

12. Wszyscy którzy się jemu polecali, Dziwnej pomocy zawsze doznawali: Każdy w potrzebie swej był wspomożony, I pocieszony.

13. Pełen cnot, cudów, zasług, gorliwości, Gdy się wybiera do nieba wieczności, Słyszy wesołe Aniołów śpiewanie, Powinszowanie.

14. Nawet po śmierci w Bar cudami słynie, Nikt się nie zawiódł na jego przyczynie: Wszyscy którzy się do niego udają, Łaski doznają.

15. I my cię także pokornie wzywamy, A jako dzieci do ojca wołamy: Broń nas i ratuj w wszelakiej potrzebie, Prosimy ciebie.

16. Spraw, byśmy w twoje ślady wstępowali, Coraz to więcej cnoty przymnażali: Byśmy za tobą święty Mikołaju, Doszli do raju.

Źródło Forum Śpiew kościelny


Na nieco grubym papierze wydrukuj szablon świętego Mikołaja i starannie wytnij wszystkie części.

Przy przecinaniu otworu na głowę w ornacie jak też i w "rękawach" wygodniej jest użyć ostrego nożyka niż nożyczek.

Pierwsza część do złożenia to dół alby z butami świętego Mikołaja. Zwiń ją w rulonik i sklej wzdłuż i na górze, tak jak pokazano na zdjęciu. Do klejenia polecam wilkol - to mocny klej świetnie nadający się do klejenia nawet grubych kartek.

[Rozmiar: 50393 bajtów]

Weź rękawy i sklej je tak, by powstała płaska, podłużna "kieszonka", w którą wsuniesz mikołajowe ręce. Nie zaklejaj otworu pośrodku rękawów - to miejsce na głowę i na górną część alby.

[Rozmiar: 50393 bajtów]

Wciśnij rękawy z rękami na górę alby, potem nałożysz na nią ornat.

[Rozmiar: 50393 bajtów]

Czas na głowę. Sklej ją w rulon, a potem doklej ostrożnie mitrę.

Teraz musisz nałożyć na siebie wszystkie części. Na albie masz już rękawy. Teraz nałóż ornat i wsuń głowę w pozostawiony otwór. Głowa jest jednym z najważniejszych elementów - to dzięki niej cała figurka nie rozpada się. Żeby ornat się nie przesuwał, musisz przykleić go delikatnie do alby.

[Rozmiar: 50393 bajtów]

Z podłużnego paska papieru święty Mikołaj będzie miał pastorał. Zawiń go delikatnie z jednej strony przy pomocy nożyczek lub noża i doklej do ręki. Doklej worek z prezentami i gotowe :-)

[Rozmiar: 50393 bajtów]

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/swiety_mikolaj_biskup_figurka_z_papieru.shtml">ŚWIĘTY MIKOŁAJ BISKUP - FIGURKA Z PAPIERU</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/swiety_mikolaj_biskup_figurka_z_papieru.shtml]ŚWIĘTY MIKOŁAJ BISKUP - FIGURKA Z PAPIERU[/url]


Powrót do:

[Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców