Reklama

Designed by:

PRANIE TO NIE WYZWANIE

Pranie to jedno z podstawowych domowych zajęć. Każda pani domu poświęca mu sporo czasu i energii. Oto kilka prostych radam, które powinny sprawić, że nie zostaniesz pokonana przez góry brudnych ubrań.

 • Po pierwsze staraj się, na ile to możliwe, prać na bieżąco. Nie zbieraj zbyt długo rzeczy do prania. Szybciej poradzisz sobie z praniem, kiedy nie będziesz mieć łazienki zapełnionej nimi po sufit.
 • Jeśli czas na pranie masz tylko w jeden dzień w tygodniu, a Twoja pralka ma taką możliwość, naszykuj pranie w piątek wieczorem i użyj funkcji opóźnionego startu. Twoje sobotnie pranie może rozpocząć się o 6 rano, kiedy jeszcze śpisz. Gdy się zbudzisz pełna zapału do pracy, możesz od razu je rozwiesić i nastawić kolejne. Jeśli nie masz takiej możliwości, naszykuj pranie wieczorem, zanim położysz się spać (do bębna włóż ubrania, odmierz odpowiednią ilość detergentów). Rano jak tylko wstaniesz z łóżka wciśnij guzik "start".Twoja pralka będzie już pracować, kiedy Ty będziesz jeszcze pić poranną filiżankę kawy.
 • Traktuj pranie jako pewien cykl składający się z kilku etapów: segregacja rzeczy do prania, ewentualne odplamianie najmocniejszych zabrudzeń, pranie, suszenie, składanie rzeczy, chowanie rzeczy na swoje miejsce - do szaf, komód itp. Ten cykl powinien przebiegać w miarę płynnie. Wyprałaś - rozwieś od razu pranie lub uruchom suszarkę bębnową. Rzeczy wyschły - pozbieraj je ze sznurków. Jeśli używasz suszarki elektrycznej, opróżniaj ją natychmiast po zakończeniu suszenia, by rzeczy się nie pogniotły. Poskładaj od razu suche rzeczy. Złożone rzeczy podziel pomiędzy wszystkich domowników, układając je w stosiki i pochowaj wszystko na swoje miejsca.
 • Rzeczy, które wymagają prasowania, odłóż do osobnego koszyka, lub na określoną półkę w szafie, gdzie będą czekać, aż znajdziesz chwilę by je wyprasować. Podobnie jak z praniem, nie odkładaj prasowania, aż góra rzeczy osiągnie wysokość Mont Everestu.
 • Nigdy nie włączaj pralki, jeśli wiesz, że nie będziesz mieć czasu by rozwiesić pranie. Jeśli to możliwe ustaw w swojej pralce opóźniony start, tak by pranie skończyło się wtedy, gdy już będziesz mieć czas, by je od razu rozwiesić.
 • Nie lubisz znikających w praniu skarpetek pomyśl o silikonowych "zapinkach" do prania skarpet i poinstruuj rodzinę, by wieczorem przyczepiali do nich swoje skarpety. Nie dość, że nie zgubisz skarpetki, nie będziesz też musiała dobierać ich po praniu w pary. Zapinki do skarpet mogą mieć różne kolory, a każdy z domowników może dostać jeden. W ten sposób nie tylko zatrzymasz skarpety w parach, ale od razu będziesz też wiedzieć, do kogo należą.
 • Jeśli Twoim problemem jest rozdzielanie ubrań pomiędzy członków rodziny (dzieci mają podobne, nie zawsze pamiętasz, które są czyje) możesz zaproponować, by każdy umieszczał swoje rzeczy w oznakowanych workach na pranie. Susząc wieszaj rzeczy blisko siebie, umieszczając obok woreczek na pranie.
 • Rzeczy do prania segreguj pod względem rodzaju i koloru. Zanim włożysz je do pralki, opróżnij wszelkie możliwe kieszenie. Bluzki ozdobione cekinami, trykoty z nadrukami czy spodnie przerzuć na lewą stronę. Zapnij wszystkie zamki błyskawiczne, zawiąż tasiemki.
 • Ubrania z delikatnych materiałów pierz w specjalnych woreczkach do prania lub w bawełnianej poszewce.
 • Przy praniu zastosuj taką organizację pracy, która najbardziej będzie odpowiadać Tobie i Twojej rodzinie. Chodzi przecież przede wszystkim o to, by nie dać się pokonać rosnącym górom brudnych rzeczy, lecz przez systematyczną pracę, móc trzymać nad wszystkim kontrolę.


  Opracowała Ola


  comments powered by Disqus

  Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

  <a href="http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/pranie.shtml">PRANIE TO NIE WYZWANIE</a>

  albo na forum internetowe:

  [url=http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/pranie.shtml]PRANIE TO NIE WYZWANIE[/url]


  Powrót do:

  [Prowadzenie domu] | [Strona główna]


  Reklamy

  Kura Domowa poleca

  Uwagi

  (C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

  Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

  Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

  Polityka prywatności serwisu

  w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

  Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców