Reklama

Designed by:

MOLE UBRANIOWE, MOLE FUTRZANE - JAK SIĘ ICH POZBYĆ

Mól ubraniowy

Właściwa nazwa to mól włosienniczek. Mole ubraniowe nie lubią światła i kiepsko latają. Właściwie latają głównie samczyki, samiczki zaś dość dobrze biegają, a nawet skaczą! Jedna samiczka w czasie całego życia składa około 220 jaj. Z każdego jaja po 12 dniach wykluwa się żarłoczna larwa, która czyni spustoszenie w naszych szafach.

Larwa mola ubraniowego lubi:
 • wełnę,
 • futra,
 • jedwab.
 • Chociaż larwy moli ubraniowych nie trawią bawełny, mogą zniszczyć też bawełniane ciuchy, jeśli będą na nich plamy z soku, potu lub moczu (mole potrzebują związków azotu i witamin z grupy B), dlatego chcąc uniknąć kłopotów z molami należy dbać o czystość przechowywanych ubrań. Dodatkowo ubrania w szafie powinny być niezbyt gęsto powieszone, by miały przewiew. Raz na jakiś czas dobrze jest przewietrzyć płaszcze, marynarki i wełniane koce.

  Mól ubraniowy nie lubi zapachu lawendy, szałwi, marzanki, olejku bergamotki, kamfory, a także zapachu mydła toaletowego i naftaliny. By uchronić ubrania przed molami powieście w szafach woreczki z tymi ziołami.

  Jeśli już zamieszkały u nas mole odzieżowe, należy wysprzątać szafę, a ubrania popodgryzane przez larwy wywiesić na słońcu. W przypadku ciemnych ubrań i ostrego słońca już pół godziny "słonecznej kąpieli" potrafi wybić wszystkie mole. Jasne ubrania potrzebują jednak dużo więcej czasu.

  Mole ubraniowe nie lubią też nagłych zmian temperatury. Można więc naprzemiennie schładzać i ogrzewać ubrania.

  Zawsze też możecie po prostu zaopatrzyć się w środki molobójcze.

  Mól kożusznik (mól futrzany).

  Ten mól szczególnie upodobał sobie rzeczy wełniane i puchowe. Ten rodzaj moli nie lubi suchego i ciepłego powietrza, dlatego w dobie centralnego ogrzewania nie jest już tak szeroko rozpowszechniony jak kiedyś.

  Zabezpieczamy się przed nim podobnie jak przed molem ubraniowym i podobnie radzimy sobie w przypadku zagnieżdżenia się w szafie.

  Picture taken by Olaf Leillinger at 2006-06-13 and Sarefo at 2007-09-17


  Opracowała Ola


  comments powered by Disqus

  Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

  <a href="http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/mole_ubraniowe_futrzane_jak_sie_ich_pozbyc.shtml">MOLE UBRANIOWE, MOLE FUTRZANE - JAK SIĘ ICH POZBYĆ</a>

  albo na forum internetowe:

  [url=http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/mole_ubraniowe_futrzane_jak_sie_ich_pozbyc.shtml]MOLE UBRANIOWE, MOLE FUTRZANE - JAK SIĘ ICH POZBYĆ[/url]


  Powrót do:

  [Prowadzenie domu] | [Strona główna]


  Reklamy

  Kura Domowa poleca

  Uwagi

  (C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

  Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

  Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

  Polityka prywatności serwisu

  w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

  Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców