Reklama

Designed by:

ŁATWY I BEZPIECZNY SPOSÓB CZYSZCZENIA SREBRA

Przedmioty zrobione ze srebra powoli pokrywają się czarnym osadem. Przyczyną jest obecny w powietrzu siarkowodór, który wraz z tlenem z powietrza powoduje powstanie siarczku srebra. Związek ten powoduje, że srebro traci blask i czernieje. Dodatkowo jest on trudny do usunięcia, zwłaszcza spomiędzy ogniw łańcuszków czy z drobnej biżuterii.

Są stare, domowe sposoby czyszczenia sreber. Pamiętam jak sam kiedyś czyściłem swój srebrny łańcuszek za pomocą pasty do zębów. Takie sposoby mają jednak podstawową wadę - siarczek srebra usuwany jest poprzez ścieranie, co naraża czyszczone wyroby na powstanie mikrorys. Jest też kłopotliwy i czasochłonny.

Są dostępne w handlu preparaty do czyszczenia sreber. Zazwyczaj łączą one czyszczenie ścierne z chemicznym, posiadają też w składzie substancje o właściwościach polerujących, dzięki czemu czyszczenie idzie szybciej niż za pomocą popiołu, pasty do zębów czy innych domowych środków, a efekt końcowy jest lepszy. I tu jednak nie mamy pewności, czy nie pogorszymy stanu czyszczonego przedmiotu, a z drobnymi przedmiotami będziemy się męczyć nie będąc pewnymi efektu końcowego.

Dlatego polecam bezpieczną, bezwysiłkową i prostą do zastosowania w domu chemiczną metodę czyszczenia, do której potrzebować będziemy:

- czyszczony przedmiot srebrny
- szklankę lub słoiczek
- sól kuchenną
- ciepłą wodę
- kawałek aluminium (może być stara złotówka lub folia aluminiowa)

Procedura czyszczenia wygląda następująco:

1. Na dno szklanki wkładamy kawałek aluminium lub wykładamy je folią aluminiową. Ponieważ aluminium szybko się utlenia, dobrze jest je zawczasu przetrzeć kawałkiem papieru ściernego, cały proces pójdzie wtedy szybciej.
2. Czyszczony przedmiot srebrny kładziemy na dnie szklanki na aluminium, tak aby oba metale stykały się ze sobą.
3. Zalewamy całość ciepłą wodą z dodatkiem łyżeczki soli kuchennej.
4. Czekamy cierpliwie na efekt czyszczenia. Zależnie od stopnia zabrudzenia może to potrwać od 20 minut do 2 godzin.
5. Wyjmujemy, płuczemy i wycieramy miękką szmatką.

Czary? Ależ skąd. Zwykła chemia. Mamy do czynienia z reakcja redox (redukcji i utleniania). Aluminium i srebro zanurzone są w elektrolicie (po to dodaliśmy sól do wody). Aluminium uwalnia elektrony, które wraz z wodą redukują siarczek srebra (czarny nalot) do metalicznego srebra, z wydzielaniem przy tym siarkowodoru (gdy powąchasz roztwór poczujesz lekki zapach zgniłych jaj) oraz grupy wodorotlenowej. Wszystko dzieje się samo, nic się nie rysuje ani nie drapie, a czarny osad znika nawet spomiędzy ogniw łańcuszka.

Uwaga. Czyszczone przedmioty dobrze jest zawczasu odtłuścić (myjąc roztworem płynu do naczyń), gdyż ślady tłuszczu (pozostawione na przykład z potem) mogą utrudnić dostęp roztworu do czyszczonego przedmiotu i pogorszyć efekt końcowy.


Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/latwy_bezpieczny_sposob_czyszczenia_srebra.shtml">ŁATWY I BEZPIECZNY SPOSÓB CZYSZCZENIA SREBRA</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/latwy_bezpieczny_sposob_czyszczenia_srebra.shtml]ŁATWY I BEZPIECZNY SPOSÓB CZYSZCZENIA SREBRA[/url]


Powrót do:

[Prowadzenie domu] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców