Reklama

Designed by:

DOMOWA APTECZKA

Jak prowadzić domową apteczkę

Dobrze zaopatrzona apteczka powinna znajdować się w każdym domu. Wiele osób ma jednak problemy z optymalnym zaplanowaniem apteczki i utrzymaniem w niej porządku, dlatego opracowaliśmy kilka rad oraz przykładową zawartość apteczki dla rodziny z dziećmi.

Apteczka powinna znajdować się w widocznym i łatwo dostępnym dla domowników (poza małymi dziećmi). Apteczkę należy regularnie przeglądać i usuwać z niej przeterminowane leki. Pamiętajmy, że lekarstwa po terminie ważności mogą być szkodliwe dla zdrowia!

Przeterminowanych leków nie wyrzucamy do śmieci i nie wylewamy do kanalizacji. W większości aptek są specjalne pojemniki na przeterminowane leki, gdzie można je bezpiecznie wyrzucić.

Nie przechowujemy do ponownego wykorzystania nie wykorzystanych antybiotyków. Zażycie antybiotyku bardzo często jest zbędne. Grypa i większość przeziębień to infekcje wirusowe, na które antybiotyki nie działają, a nawet w przypadku infekcji bakteryjnej istnieje ryzyko nie trafienia danym lekarstwem w konkretny szczep bakterii. O konieczności stosowania antybiotyku i konkretnym rodzaju lekarstwa zawsze powinien decydować lekarz.

Apteczka powinna zawierać: termometr, środki opatrunkowe i dezynfekujące, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, lekarstwa na zatrucia pokarmowe oraz przeziębienie. Jeśli w domu są osoby chore przewlekle, to apteczka powinna zawierać leki stale przez nie zażywane, a jeśli mamy alergików, to również leki przeciwhistaminowe.

Przykładowa zawartość apteczki dla rodziny z dziećmi

Środki opatrunkowe i dezynfekujące

Bandaż, gaza wyjałowiona, plaster (przylepiec), plastry opatrunkowe w różnych rozmiarach, środek dezynfekujący (rywanol lub woda utleniona). Dobrze jest mieć również gotowe gaziki nasączone alkoholem izopropylowym do dezynfekcji otarć i drobnych skaleczeń (Leco) oraz środek z antybiotykiem do dużych czy zabrudzonych otarć (np. Tribiotic) który skróci czas gojenia i zapobiegnie ropieniu.

Środki na biegunki

Smecta, węgiel aktywny.

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Zależnie od upodobań wybieramy syrop dla dzieci na bazie paracetamolu (działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe bez przeciwzapalnego) lub ibuprofenu (działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne). Dla dorosłych domowników ibuprofen lub paracetamol w tabletkach. Aspiryna (uwaga: drażni żołądek, zmniejsza krzepliwość krwi i nie jest wskazana do podawania dzieciom przy gorączce niewiadomego pochodzenia).

Środki na przeziębienie

Tabletki na ból gardła. Rutinoscorbin. Krople do nosa dla dzieci. Krople do nosa dla dorosłych. Gotowe lekarstwa na przeziębienie typu Coldrex / Fervex (uwaga! zawierają paracetamol, więc nie należy ich łączyć z lekami przeciwbólowymi). Syrop wykrztuśny. Środek przeciwkaszlowy. Jeśli nie ma w domu osób chorych przewlekle lub alergików, to powyższa zawartość apteczki powinna być wystarczająca do poradzenia sobie z dolegliwościami, które kilka razy w roku pojawiają się w każdym domu.


Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/domowa_apteczka.shtml">DOMOWA APTECZKA</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/domowa_apteczka.shtml]DOMOWA APTECZKA[/url]


Powrót do:

[Prowadzenie domu] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców