Reklama

Designed by:

ADAPTACJA KUCHNI DO POTRZEB OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Wiele się słyszy o dyskryminacji osób niepełnosprawnych w życiu publicznym ze względu między innymi na bariery architektoniczne, które często są nie do przeskoczenia dla nich. Więc tym bardziej trzeba zadbać o to, by dom był jak najbardziej przyjaznym miejscem i nie sprawiał wrażenia kolejne przeszkody ograniczającej ich życie. Warto zacząć taką adaptacje od kuchni, gdyż to w tym miejscu zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Jak zaplanować idealną przestrzeń dla osób nie w pełni sprawnych? Oto kilka rad.

Najważniejszą sprawą, nad jaką trzeba się pochylić, jest przestronność w kuchni i łatwość poruszania się po niej. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby zabudowa kuchni miała postać otwartą, najlepiej połączoną z salonem lub jadalnią. Byłoby to znacznym ułatwieniem dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Poza tym przestrzeń kuchenna powinna być oparta o kształt kwadratu, a umeblowanie zajmować powierzchnię litery L. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych będzie umieszczenie na środku kuchni wyspy, z łatwym dostępem z każdej strony. Takie rozplanowanie wnętrza wydaje się najbardziej optymalną koncepcją.

Kolejną ważną sprawą w prawidłowym rozplanowaniu przestrzeni kuchennej dla osób niepełnosprawnych jest jej ergonomia. Blaty kuchenne, jak i wszystkie sprzęty AGD czy baterie kuchenne powinny być w pełni dostępne. Dlatego wysokość umiejscowienia wszystkich urządzeń jest tak istotna. Blaty robocze nie powinny przekraczać wielkości 80 cm i głębokości 60 cm. Znaczącą kwestią jest również to, by zamontowane blaty miały zaokrąglone krawędzie. Oszczędzi to osobom poruszającym się na wózku jakichś przypadkowych otarć czy nieprzyjemnych uderzeń.

Planując taką kuchnie warto jest w ogóle zrezygnować z górnych szafek, a skupić się jedynie na łatwo dostępnych szufladach lub frontach zbudowanych w systemie cargo. Pozwoli to osobie niepełnosprawnej na bezproblemowy dostęp do pochowanych produktów czy naczyń kuchennych praktycznie z każdej strony. Oczywiście zbędnym jest przypominanie faktu, że najlepszym wyjściem będzie montaż wysuwanych szuflad i szafek.

Jeśli chodzi o AGD to w dzisiejszych, technologicznie zaawansowanych czasach, nie ma problemu ze znalezieniem oraz dobraniem odpowiedniego sprzętu pod projekty kuchni dla osób niepełnosprawnych. Obecnie urządzenia kuchenne można dowolnie aranżować i zabudowywać, a z dostępem do nich nie powinno być żadnego problemu. Jedyną przeszkodą może być lodówka. Tutaj należy wybrać odpowiednio niższy model, tak aby najwyższa półka znalazła się na wysokości nie większej niż 120 cm. Warto przy tym zrezygnować z wbudowanej w lodówkę zamrażalki lub też kupić taki sprzęt jako osobne urządzenie i stosownie zabudować. Płyta grzewcza powinna być w systemie indukcyjnym, zapobiegnie to oparzeniom, natomiast okap kuchenny sterowany musi być pilotem.

Tak zaplanowana i przygotowana kuchnia stanie się w pełni funkcjonalna dla każdego członka rodziny, bez względu na stan zdrowia, oraz pozwoli na codzienne wspólne gotowanie i spędzanie miłych chwil przy wspólnym posiłku.comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/adaptacja_kuchni_do_potrzeb_osoby_niepelnosprawnej.shtml">ADAPTACJA KUCHNI DO POTRZEB OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/adaptacja_kuchni_do_potrzeb_osoby_niepelnosprawnej.shtml]ADAPTACJA KUCHNI DO POTRZEB OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ[/url]


Powrót do:

[Prowadzenie domu] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców