Reklama

Designed by:

OSZCZĘDZAMY CZAS NA ZAKUPACH

Przykład: Zamierzałem robić zakupy artykułów codziennego użytku raz w tygodniu w jednym z hipermarketów. Przygotowywanie listy zakupów było obowiązkiem mojej żony. Mimo, że wracałem do domu objuczony jak wielbłąd, zazwyczaj w przeciągu dwóch dni okazywało się, że na liście zabrakło czegoś istotnego, co właśnie się w domu skończyło. Musiałem więc ponownie wybierać się do sklepu. W efekcie zamiast jednej wizyty w markecie zazwyczaj odbywały się trzy, z czego dwie nieplanowane.

Czy nie masz czasami wrażenia drogi Czytelniku, że spędzasz zbyt wiele czasu na robieniu zakupów? Nie wydaje Ci się, że bywasz w marketach zbyt często i zbyt długo? Nie masz wrażenia, że zapominasz o rzeczach istotnych, jednocześnie kupując wiele rzeczy niepotrzebnych?

Zrób listę zakupów. Jest to podstawowy sposób na to, aby nie zapomnieć o kupieniu czegoś istotnego. Pamięć ludzka jest zawodna, i jeśli nie będziesz posiłkował się słowem pisanym, czekają Cię częste nieplanowane wizyty dodatkowe w sklepach.

Kupuj tylko rzeczy, które są na liście zakupów. W ten sposób nie będziesz tracił czasu i pieniędzy na rzeczy, których w danej chwili nie potrzebujesz. Zrobisz zakupy szybciej, bo nie będziesz wjeżdżał w sklepie w alejki z rzeczami, których nie masz na liście.

Zrób sobie szablon listy zakupów. Jeśli wypiszesz na kartce wszystkie rzeczy, które kupujesz regularnie (to znaczy na przykład co najmniej raz w miesiącu) - uzyskasz szablon listy zakupów. Wydrukuj go przy pomocy komputera lub odbij na ksero, a będziesz mieć praktyczną pomoc przy planowaniu rzeczy do kupienia. Zamiast zastanawiać się, co jest w tym tygodniu potrzebne, przejrzysz sobie swój szablon, skonfrontujesz ze stanem zapasów w lodówce i zaznaczysz potrzebne rzeczy. W ten sposób nigdy nie zapomnisz o dokupieniu masła, kawy lub proszku do prania. Artykuły kupowane nieregularnie, po prostu dopiszesz ręcznie na końcu listy.

Posortuj listę zakupów według regałów w sklepie. To nie żart. Możesz do tego wykorzystać gotowe schematy, które są dostępne w większości hipermarketów. Gdy ja posortowałem swój szablon listy zakupów według rozmieszczenia towaru na regałach hipermarketu, okazało się, że cotygodniowe zakupy zajmują mi zaledwie 40 minut zamiast półtorej godziny. Przestałem zastanawiać się co gdzie leży i wracać się przez pół sklepu po towar, który był na końcu listy, ale na początku sklepu.

Powieś szablon listy zakupów na lodówce. W ten sposób, gdy zauważysz, że kończy się herbata, będziesz od razu mógł zaznaczyć ją na szablonie. Dzięki temu nie będziesz się zastanawiał co kupić przed samymi zakupami, gdyż listę będziesz mieć zawsze aktualną. Przed wyjściem do sklepu będzie wystarczył rzut okiem, by ją zweryfikować.

Nie rób zakupów w sobotę, ponieważ w ten dzień stracisz najwięcej czasu przepychając się w tłoku pomiędzy regałami i stojąc w kolejce do kasy. Jeśli zakupy zaplanujesz sobie na wieczór któregoś dnia w środku tygodnia, całe sobotnie przedpołudnie będziesz mógł poświęcić na ciekawsze i bardziej pożyteczne rzeczy. Jeśli jesteś nocnym Markiem, a sklep, w którym robisz zakupy jest otwarty do późnych godzin, być może będzie Ci odpowiadać zaczynanie zakupów koło godziny 22:00. Wtedy dzięki pustce na parkingu zaparkujesz auto pod samym wejściem do sklepu, a pustka w środku umożliwi Ci błyskawiczne zrobienie zakupów i zapłacenie za nie bez stania w kolejce.

Dzięki praktycznemu zastosowaniu tych zaleceń, w moim przypadku skończyły się zupełnie nieplanowane wizyty w sklepach. Jak już pisałem, dwukrotnie skrócił się czas, który spędzałem w sklepie. A do tego, dzięki utrzymywaniu żelaznej dyscypliny dotyczącej kupowania wyłącznie rzeczy znajdujących się na liście zakupów, kwota, którą zostawiałem w kasie zmniejszyła się o około 10%.

Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/finanse/oszczedzamy_czas_na_zakupach.shtml">OSZCZĘDZAMY CZAS NA ZAKUPACH</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/finanse/oszczedzamy_czas_na_zakupach.shtml]OSZCZĘDZAMY CZAS NA ZAKUPACH[/url]


Powrót do:

[Finanse domowe] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców