Reklama

Designed by:

KREDYT REFINANSOWY

Wielu Polaków zaciągnęło 2-3 lata temu kredyty mieszkaniowe i spłaca je do dzisiaj na warunkach wtedy ustalonych. Rosnąca konkurencja pomiędzy bankami doprowadziła jednak do tego, że obecnie udzielane, nowe kredyty mieszkaniowe są znacznie tańsze niż dawniej. Dlaczego więc nie zmienić drogiego, zaciągniętego 2 lata temu kredytu mieszkaniowego na znacznie tańszy?

Kredyt refinansowy służy do spłacenia innego kredytu, lub kredytów. Ofertę taką ma w chwili obecnej większość banków. Dla kogo taka oferta jest adresowana?

Dla spłacających kredyt mieszkaniowy zaciągnięty kilkanaście miesięcy temu lub dawniej. Kredyt refinansowy służy do spłacenia starego kredytu. Z uwagi na niższe oprocentowanie kredytu refinansowego, nowa rata jest znacząco niższa. Można też przy zachowaniu dawnej wysokości raty skrócić o kilka lat okres spłaty kredytu.

Dla spłacających kilka kredytów. Jeśli oprócz kredytu mieszkaniowego spłaca się również inne (kredyt samochodowy, konsumpcyjny, zadłużenie karty kredytowej), kredyt refinansowy może posłużyć do spłacenia ich wszystkich. Ponieważ oprocentowanie kredytu refinansowego jest istotnie niższe niż pozostałych, można za jego pomocą istotnie zmniejszyć comiesięczne wydatki. Zabezpieczeniem kredytu refinansowego jest nieruchomość, więc łączna wartość kredytów spłacanych za pomocą refinansowego musi być niższa od wartości nieruchomości.

Dla potrzebujących gotówki na inne cele (remont mieszkania, umeblowanie, samochód). Jeśli wartość nieruchomości na to pozwala, kredyt refinansowy może być na kwotę wyższą niż kwota spłacanego starego kredytu mieszkaniowego. Różnica może posłużyć na spłatę prowizji bankowych i opłat notarialnych, a także na dowolny inny cel, jak chociażby umeblowanie mieszkania.

Z czym należy się liczyć zaciągając kredyt refinansowy?

  • Żaden bank bez dodatkowych zabezpieczeń nie udzieli kredytu na kwotę wyższą niż wartość nieruchomości.
  • Aby uzyskać kredyt refinansowy należy być właścicielem nieruchomości, dla której jest założona księga wieczysta. Podstawowym zabezpieczeniem kredytu refinansowego jest hipoteka na nieruchomości.
  • Należy liczyć się z opłatami: prowizją za udzielenie nowego kredytu oraz opłatami notarialnymi za wykreślenie starej hipoteki i wpisanie nowej.
  • Należy wziąć pod uwagę to, czy bank, w którym zaciągnęliśmy poprzedni kredyt pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę, czy też nie.
  • Z uwagi na prowizję za udzielenie kredytu, opłaty notarialne oraz ewentualną opłatę za spłatę poprzedniego kredytu, aby zaciągnięcie kredytu refinansowego opłacało się, jego oprocentowanie powinno być o co najmniej 1 do 1,5% niższe od dotychczasowego.
  • Jeśli potrzebujemy również gotówki na spłatę innych kredytów poza mieszkaniowym, lub też na inne cele, bank udzielający kredytu refinansowego zazwyczaj wypłaca pieniądze w dwóch transzach. Pierwsza służy do spłaty kredytu mieszkaniowego i wpłacana jest na rachunek obsługi starego kredytu niezwłocznie po podpisaniu umowy i złożeniu w sądzie wniosku o wpisanie hipoteki. Druga transza kredytu wypłacana jest dopiero po przedstawieniu zaświadczenia z poprzedniego banku o całkowitej spłacie zadłużenia oraz po złożeniu w sądzie wniosku o wykreślenie hipoteki będącej zabezpieczeniem starego kredytu.

Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/finanse/kredyt_refinansowy.shtml">KREDYT REFINANSOWY</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/finanse/kredyt_refinansowy.shtml]KREDYT REFINANSOWY[/url]


Powrót do:

[Finanse domowe] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców