Reklama

Designed by:

KREDYT MIESZKANIOWY - SŁOWNICZEK

Akt notarialny - dokument urzędowy potwierdzający dokonanie określonej czynności prawnej, zwłaszcza umowy sprzedaży nieruchomości. Forma aktu notarialnego jest niezbędna, aby kupno/sprzedaż nieruchomości były ważne i skuteczne.

Deklaracja wekslowa - dokument, w którym wystawca weksla in blanco określa, w jakiej sytuacji i w jaki sposób weksel może być wypełniony i wykorzystany przez wierzyciela.

EURIBOR - stopa procentowa w strefie euro określana przez Federation Bancaire de L'Union Europeenne w Brukseli.

Hipoteka - rodzaj zastawu, przypisanego do nieruchomości. Wierzyciel hipoteczny może dochodzić swoich praw z nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę, niezależnie od tego, kto jest jej właścicielem. To znaczy, że jeśli kupisz dom obciążony hipoteką, to obowiązek spłaty zadłużenia będzie spoczywał na Tobie.

Księga wieczysta - specjalny rejestr, w którym w sposób wiążący przedstawiony jest stan prawny nieruchomości, to znaczy kto jest jej właścicielem, oraz czy ciąży na niej hipoteka, służebności lub inne zobowiązania.

LIBOR - stopa procentowa na rynku międzybankowym określana w Londynie przez banki Bankers Trust, Bank of Tokyo, Barclays i National Westminster.

Marża - część oprocentowania kredytu stanowiąca zarobek banku.

Opłata za rozpatrzenie wniosku - kwota pobierana przez bank za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Nie jest zwracana, niezależnie od tego, czy kredytu udzielono, czy też nie.

Oprocentowanie - koszt kredytu, na który składa się koszt pieniądza (stawka referencyjna) oraz zarobek banku (marża).

Prowizja za udzielenie - opłata, którą pobiera bank za udzielenie kredytu, zazwyczaj określana w procentach od przyznanej kwoty.

Rata równa - rata kredytu skalkulowana w ten sposób, że przy założeniu stałego oprocentowania, przez cały czas spłat spłaty kredytu raty są tej samej wielkości. Na początku okresu spłaty większa część raty idzie na spłatę odsetek, pod koniec większa część służy do spłaty kapitału.

Rata malejąca - rata kredytu skalkulowana w ten sposób, że przez cały czas spłaty kredytu identyczna kwota idzie na spłatę kapitału, natomiast zmienia się część odsetkowa (odsetki naliczane są od kapitału pozostałego do spłaty). Na początku okresu spłaty raty są wysokie (odsetki dotyczą prawie całego kapitału), natomiast pod koniec okresu, z uwagi na spłacenie większej części kapitału (a więc odsetek naliczanych od mniejszej kwoty) raty są znacznie niższe.

Taksa notarialna - opłata pobierana przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego.

Stawka referencyjna - część oprocentowania odpowiadająca kosztowi pozyskania pieniądza przez bank. Zależnie od waluty, najczęściej stosowanymi stawkami referencyjnymi są WIBOR, LIBOR i EURIBOR.

WIBOR - stopa procentowa na polskim rynku międzybankowym.

Weksel - papier wartościowy będący zobowiązaniem się wystawcy do zapłacenia określonej kwoty pieniędzy. Egzekucja należności z weksla jest szybka i skuteczna.

Weksel in blanco - weksel podpisany przez wystawcę, ale bez wpisanej kwoty. Zazwyczaj stosowany przez banki łącznie z deklaracją wekslową jako zabezpieczenie spłaty kredytu.

Wkład własny - kapitał, który kredytobiorca przy zakupie nieruchomości wnosi z własnej kieszeni, a nie z kredytu.

Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/finanse/kredyt_mieszkaniowy_slowniczek.shtml">KREDYT MIESZKANIOWY - SŁOWNICZEK</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/finanse/kredyt_mieszkaniowy_slowniczek.shtml]KREDYT MIESZKANIOWY - SŁOWNICZEK[/url]


Powrót do:

[Finanse domowe] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców