Reklama

Designed by:

JAK WYBRAĆ KREDYT MIESZKANIOWY CZYLI HIPOTECZNY

Mieszkać gdzieś trzeba - wiedzą o tym wszyscy. Jednak nie każdy ma już własne lokum, a koszt wynajmu mieszkania jest stosunkowo wysoki. Ponieważ jednak oprocentowanie kredytów maleje, coraz więcej osób zastanawia się, czy zamiast płacić co miesiąc kilkaset złotych wynajmującemu, nie lepiej jest przeznaczyć zbliżoną kwotę na spłatę własnego mieszkania.

Jest to jak najbardziej realne. Jednak wybierając ofertę konkretnego banku, należy uświadomić sobie parę spraw i odpowiedzieć na kilka pytań.

Kredyt w złotych, czy w walucie? Kredyty walutowe są niżej oprocentowane, dlatego większość kredytów hipotecznych jest udzielanych obecnie we frankach szwajcarskich, uważanych za walutę dość stabilną. Pamiętaj jednak, ze zawsze istnieje ryzyko kursowe - jeśli waluta podrożeje w stosunku do złotówki, rata miesięczna, którą będziesz spłacać wzrośnie.

Twoja zdolność kredytowa. Pamiętaj, aby zostawić w domowym budżecie margines bezpieczeństwa na nieprzewidziane wydatki. Koszty rachunków, ubrań, wyżywienia i kredytu nie mogą sumować się do 100%, bo wtedy nawet poważniejsza choroba czy awaria sprzętu gospodarstwa domowego poważnie naruszy Twój budżet.

Raty równie, czy malejące? Łączny koszt kredytu w ratach malejących jest niższy. Jednak przez połowę czasu spłaty kredytu rata jest wyższa, niż w przypadku kredytu w ratach równych. Dlatego, jeśli najważniejsza jest dla Ciebie niska rata - wybierz kredyt w ratach równych.

Jak długo chcesz spłacać kredyt? Pamiętaj, że im dłużej będziesz spłacać, tym rata będzie niższa. Jednak zapłacisz wtedy więcej odsetek, więc łączny koszt kredytu będzie wyższy. Jeśli stać cię na spłacanie wyższych rat - wybierz krótszy czas spłaty kredytu.

Prowizje od udzielenia kredytu pobierane przez różne banki są różne. W niektórych istnieje możliwość negocjacji wysokości prowizji, lub jej skredytowania (doliczenia do kwoty kredytu - nie płacisz wtedy prowizji gotówką, lecz spłacasz ją w ratach wraz z kredytem).

Wycena nieruchomości. Bank zazwyczaj chce obejrzeć nieruchomość przed udzieleniem kredytu. Niektóre banki robią to gratis, inne wymagają wyceny przez rzeczoznawcę (koszt kilkuset złotych).

Hipoteka. Pamiętaj, że do czasu wpisania hipoteki do księgi wieczystej Bank będzie potrzebował zabezpieczenia w postaci dodatkowego ubezpieczenia. Będziesz je płacić co miesiąc, lub raz w roku, do czasu wpisu hipoteki. Bank zwróci Ci pieniądze za niewykorzystany okres.

Ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Jeśli chcesz finansować kredytem większą część ceny nieruchomości (ponad 80%), większość banków zażyczy sobie ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.

Opłaty. Pamiętaj o tym, że nawet biorąc kredyt na 100% wartości nieruchomości czeka Cię wydatek w gotówce na: prowizje bankową, ubezpieczenie brakującego wkładu własnego, ubezpieczenie brakującej hipoteki, taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych. Kupując spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu będziesz musiał wykupić również udział w spółdzielni mieszkaniowej. Do tego, jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, to przy podpisywaniu umowy przedwstępnej zapłacisz zadatek poprzedniemu właścicielowi. Dlatego pamiętaj o tym, że nawet kredyt na 100% wartości mieszkania to wydatek ładnych paru tysięcy złotych.

Opracowała Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/finanse/kredyt_mieszkaniowy_hipoteczny.shtml">JAK WYBRAĆ KREDYT MIESZKANIOWY CZYLI HIPOTECZNY</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/finanse/kredyt_mieszkaniowy_hipoteczny.shtml]JAK WYBRAĆ KREDYT MIESZKANIOWY CZYLI HIPOTECZNY[/url]


Powrót do:

[Finanse domowe] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców