Reklama

Designed by:

BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA

Konta oszczędnościowe to dobre rozwiązanie zamiast lokaty terminowej. Dlaczego? Jest przynajmniej kilka aspektów, w których konto oszczędnościowe okazuje się lepsze niż lokata. Jednak jest to w głównej mierze uzależnione od indywidulanych potrzeb klienta. Przyjrzyjmy się czym różnią się konta oszczędnościowe od lokat bankowych.

Największą zaletą kont oszczędnościowych na tle lokat terminowych jest dostępność do środków. Co to oznacza w praktyce?

Na początku należałoby opisać na jakich zasadach zakłada się lokatę. Lokata terminowa to depozyt w banku zakładany na określony czas - tzw. termin zapadalności. Termin zapadalności lokaty może wynosić od jednego dnia do kilku lat. Na rynku w Polsce dominują oferty lokat, które są zakładane na 3 miesiące. Taka lokata posiada oprocentowanie, na podstawie którego po upłynięciu terminu zapadalności wypłacane są odsetki.

W przypadku kont oszczędnościowych nie ma konkretnego terminu, na jaki należy zdeponować środki pieniężne. Klient banku może mieć do dyspozycji swoje oszczędności w każdym momencie - czego lokaty terminowe nie gwarantują. Wypłacając oszczędności przed czasem z lokaty stracimy naliczone odsetki. Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, środki można wypłacić w dowolnym momencie, bez tracenia należnych odsetek.

Gdzie jest haczyk?

Po pierwsze, w wielu przypadkach bank umożliwia wykonanie tylko jednego darmowego przelewu w ciągu miesiąca z konta oszczędnościowego. Istnieją oferty, które pozwalają na więcej przelewów, ale są to wyjątki (patrz konto oszczędnościowe w BGŻ Optima). Standardowo za każdy kolejny przelew należy zapłacić prowizję. Niekiedy może to oznaczą, że opłata za przelew "pożre" całe nasze zyski z odsetek.

Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest wysokość oprocentowania kont oszczędnościowych i lokat. Z reguły lokaty terminowe posiadają wyższe oprocentowanie niż rachunki oszczędnościowe. Jednak w ostatnim czasie, oprocentowanie depozytów spadło i różnice pomiędzy lokatami i kontami zmniejszyły się.

Sprawdzając aktualny ranking lokat i kont oszczędnościowych, można spostrzec, że różnice te sięgają góra 1%. Najlepsze oferty lokat są oprocentowane na 4% w skali roku. Z kolei konta oszczędnościowe posiadają maksymalne oprocentowanie w granicach 3% w skali roku. Należy jednak zaznaczyć, że tylko nieliczne oferty lokat gwarantują 4%. Przeważnie oprocentowanie lokat oscyluje w graniach 3%. Dlatego w wielu przypadkach może okazać się, że różnice w oprocentowaniu lokat i kont są znikome. W takiej sytuacji, konto oszczędnościowe może okazać się lepszym rozwiązaniem, ponieważ gwarantuje płynność środków i porównywalne zyski jak na lokatach. Takie konto oszczędnościowe może być dobrą, przejściową inwestycją - np. gdy nie wiemy gdzie odłożyć oszczędności i czekamy na rozwój sytuacji na rynku.


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/finanse/dlaczego_warto_oszczedzac_na_kontach_oszczednosciowych.shtml">BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/finanse/dlaczego_warto_oszczedzac_na_kontach_oszczednosciowych.shtml]BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA[/url]


Powrót do:

[Finanse domowe] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców